Pinokyo Gölge Tiyatro

 

“Gölge Tiyatro” kamuya açık alanda, bir senaryo ve düzen çerçevesinde gerçekleşen tiyatro yöntemidir. Seyircilerin aktif olarak oynaması, düşünmesi ve paylaşması hedeflenmektedir. Seyircilerin kendilerini eleştirmesi amaçtır.

Seyirciler bir tiyatro oyunu olduğundan habersiz kamuya açık olan bir alanda bir olayı izlemekte ve ona tepki vermektedir, burada öğretici olan seyircilerin verdiği tepkilerdir.

Oyuncular aniden belirir, oyunlarını oynar ve ne olduğunu habersiz seyircilerin reaksiyon vermesine izin verirler. Onların reaksiyonları da gizli bir kamerayla kayıt altına alınır.

Günümüzde bu tiyatro türü çok popüler olmuştur. Özellikle sosyal medyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tiyatro türü projede etik değerlere dikkat çekmek üzere kullanılmıştır.

Projede bir grup profesyonel tiyatro oyuncusu, yaratılan senaryolar doğrultusunda, her bir etik değere odaklanacak şekilde, kamuya açık alanlarda oyunlar sergilemiştir.

Bu oyunlara halkın gösterdiği reaksiyonlar kayıt altına alınmış ve her biri bir kısa film haline getirilmiştir.

Kısa filmler, projenin web sitesinde ve sosyal medya organlarında yayınlanarak, kamuoyunun dikkati projeye, etik değerlere ve etik değerlerin erken yaşta öğretilmesi / öğrenilmesine çekilmiştir.

Filmleri izlemek için tıklayınız.